MANSUR YAVAŞ VE EKREM İMAMOĞLU, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK

Altılı Masa uzlaştı: Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu MANSUR YAVAŞ VE EKREM İMAMOĞLU, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK Bugün gerçekleştirilen Altılı Masa toplantısının ardından liderler canlı yayında kritik açıklamalar yaptı. Saadet Partisi Genel..

MANSUR YAVAŞ VE EKREM İMAMOĞLU, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK
Yayınlanma: Güncelleme: 9 views

Altılı Masa uzlaştı: Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu
MANSUR YAVAŞ VE EKREM İMAMOĞLU, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK
Bugün gerçekleştirilen Altılı Masa toplantısının ardından liderler canlı yayında kritik açıklamalar yaptı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Millet İttifakı’nın ortak adayının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu duyurdu.
Son dakika haberine göre, bugün Saadet Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Altılı Masa toplantısının ardından liderler, canlı yayında kritik açıklamalar yaptı.

Millet İttifakı genel başkanlarının saat 14.00’da başlaması planlanan toplantısı, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in kararının beklenmesi nedeniyle yaklaşık 2 saat ertelenmişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in geçtiğimiz cuma günü dile getirdiği adaylık itirazının ardından masadan kalkması üzerine, ittifakın devamlılığı adına yeni formül arayışına gidilmişti. Bu kapsamda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Cumhurbaşkanı yardımcısı olması teklifi sunulmuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer ittifak liderleri tarafından teklifin kabul görmesinin ardından Akşener, masaya yeniden dönmüştü.

Krizin aşıyla birlikte Millet İttifakı, saat 16.00’da yeniden 6 liderle bir araya gelmiş, kritik toplantı yaklaşık 5 saat sürmüştü.

Toplantının ardından kameralar karşısına geçen 6 lider arasından ilk olarak söz alan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Milet İttifakı’nın adayını şu sözlerle duyurdu:

ALTILI MASA’NIN ADAYI CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU

“İçinde bulunduğumuz günler, acılı günler. On binlerce kardeşimiz hayata veda etti. Birçok şehirde ayakta bina kalmadı. Vefat eden kardeşlerimize rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Hava çok soğuk, sizleri daha fazla bekletmek istemiyorum.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bizim cumhurbaşkanı adayımızdır.”

“AHLAKIN VE ADALETİN İKTİDARINI KURACAĞIZ”
Karamollaoğlu’nun açıklamalarının ardından mikrofonu devralan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nı oluşturan 6 partinin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandıktan sonra Saadet Partisi Genel Merkezi önünde toplananlara hitaben konuşma yaptı.

Partilerin genel başkanlarına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, Yunus Emre’nin “Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.” sözlerini hatırlattı, bu sözden aldıkları ilhamla Türkiye’nin bütün renklerini aynı sofrada buluşturmak için yola çıktıklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bu sofra Halil İbrahim Sofrası’dır. Halil İbrahim Sofrası, komşusu açken tok yatmamaktır, Halil İbrahim Sofrası tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmemesidir. Halil İbrahim Sofrası, zulmün sona ermesi, hakkın, hukukun ve adaletin hakim kılınması demektir. Bizim soframız barışın ve kardeşliğin sofrasıdır. En büyük gayemiz Türkiye’yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımaktır. Allah’ın izniyle bunu hep birlikte başaracağız. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz. Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş sürecinin yol haritası üzerinde de mutabık kalmış bulunuyoruz, 11 madde… Az önce içeride sonuçlandı ve onu basın mensuplarıyla paylaşacağız. Bu kapsamda parlamenter sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakı’na dahil diğer partilerimizin sayın genel başkanları cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır. Şunu da belirtmek isterim, Millet İttifakı’nın kapısı, ortak Türkiye hayalimizi paylaşan herkese sonuna kadar açıktır. İnanç, düşünce, ideoloji, kimlik ayırt etmeksizin 85 milyon insanımızı yürekten selamlıyoruz.”

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Kılıçdaroğlu, ahlakın ve adaletin iktidarını kuracaklarını kaydetti.

MANSUR YAVAŞ VE EKREM İMAMOĞLU, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi durumunda, Millet İttifakı’nın diğer genel başkanları, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak.

Millet İttifakı’nın yol haritasının açıklandığı 12 maddelik metinde ise, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ilgili bir ayrıntı yer aldı.

12’nci maddede, “İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.