Vahap Seçer: Tüm Aktörlerle Beraber, Mersin’de Yapı Stoklarının Tespiti …

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kentte yaşanan gelişmeleri ve alınması gereken tedbirleri anlattı. Başkan Seçer, “Çok ivedi bir şekilde, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Afet Yönetimi..

Vahap Seçer: Tüm Aktörlerle Beraber, Mersin’de Yapı Stoklarının Tespiti …
Yayınlanma: Güncelleme: 32 views

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kentte yaşanan gelişmeleri ve alınması gereken tedbirleri anlattı. Başkan Seçer, “Çok ivedi bir şekilde, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Strateji Daire Başkanlığı’nın kurulması ve tüm aktörlerle beraber Mersin’de yapı stoklarının tespiti ve risk içeren stokların da derhal dönüştürülmesi konusunda bir çalışma yapılması lazım” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SeçerKahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kentte yaşanan gelişmeleri ve alınması gereken tedbirleri anlattı. Başkan Seçer, “Çok ivedi bir şekilde, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Strateji Daire Başkanlığı’nın kurulması ve tüm aktörlerle beraber Mersin’de yapı stoklarının tespiti ve risk içeren stokların da derhal dönüştürülmesi konusunda bir çalışma yapılması lazım” dedi.

Vahap Seçer, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından yaşananları FOX TV’de katıldığı bir programda kamuoyu ile paylaştı. Programda, gazeteci Ezgi Gözeger’in “Mersin’de halihazırdaki binaların durumu nedir” sorusunu yanıtlayan Başkan Seçer, Mersin’in 3’üncü derece deprem bölgesi olması nedeniyle tüm yapıların hızla gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yapı stokunun durumunun laboratuvar testleriyle belirlemesi ve riskli binaların dönüştürülmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Seçer, “Mersin bu anlamda yüksek risk taşıyor. Herkesin burada endişesi var. Dolayısıyla bu depremden sonra da şunu düşündük; çok ivedi bir şekilde, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Strateji Daire Başkanlığı’nın kurulması ve tüm aktörlerle beraber Mersin’de yapı stoklarının tespiti ve risk içeren stokların da derhal dönüştürülmesi konusunda bir çalışma yapılması lazım” diye konuştu.

Mersin’in yerleşik 1,9 milyon nüfusu olduğunu, ancak sığınmacılarla birlikte bu rakamın 2,3 milyona çıktığını belirten Seçer, deprem bölgesinden gelen afetzedeler ve sığınmacılarla birlikte kent nüfusunun 2,7 milyona dayandığını paylaştı. Nüfustaki artışı Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) tarafından günlük olarak raporlanan su tüketimi üzerinden gözlemlediklerini ve nüfustaki bu artış dolayısıyla Mersin’in yüzde 150 kapasiteyle devam ettirdiğini belirten Seçer, şu bilgileri verdi:

“Yaklaşık olarak 65 bin aile Mersin’e geldi. Bu ailelerin 40 bini burada kalır. 35 bini çok garanti kalır. Bizim nüfusumuza yerleşik nüfus olarak eklenir. Dolayısıyla bunu görmek lazım. Bunun şimdiden bir öngörüyle hazırlığının yapılması lazım. 1-2 sene sonra öyle sorunlarla karşılaşırsınız ki artık çözmek de güçleşir.”

Mersin’e merkezi yönetimin yatırım yardımı yapması gerektiğine dikkat çeken Başkan Seçer, Çeşmeli- Taşucu Otoyolu, Uluslararası Havaalanı ve Pamukluk Barajı gibi geciken yatırımların bir an önce tamamlanması gerektiğini aktardı. Pamukluk Barajı’nın içme suyu, arıtma tesisi ve isale hattının Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılıp Büyükşehir’e devredilmesi gerektiğinin de altını çizen Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Yıllardır bunun girişimi var ama bir arpa boyu yol alınamamış. İşte nüfus arttı. MESKİ’den ‘Başkanım her an sistem çökebilir’ diyorlar. Nasıl çökebilir? Çünkü biz, Mersin’in içme suyunu buradan 40-50 kilometre geriden, Berdan Havzası’ndan elektrik enerjisi vasıtasıyla vatandaşlarımıza aktarıyoruz. Her an sistem hava yapabilir, çünkü ani nüfus yoğunluğundan dolayı çok yoğun su tüketimi var ve sistem kilitleyebilir. Bakın, dün geciken projeler bugün nasıl karşımıza çıkıyor?”

Büyükşehir olarak Mersin’in 2035 yılına kadar olan plan çalışmalarını bitirdiklerini ve yaklaşık olarak 10 bin konut inşaatının ruhsatının verildiğini kaydeden Seçer, söz konusu inşaatın orta üst düzeydeki gelir gruplarına hitap edeceğini dile getirdi. Seçer, şöyle devam etti:

“Oysaki o bölgeden gelen, burada kalıcı nüfus olarak yaşayacak yurttaşlarımızın gelir düzeyi ile buranın gelir düzeyi bir değil. Şu anda bu öngörü ile Mersin’e çok ivedi bir şekilde TOKİ’nin girmesi lazım. 30 bin alt gelir düzeyindeki vatandaşlarımızın kullanabileceği konutların derhal inşa edilmesi lazım. Bunun da başlaması, vakit kaybedilmeden yapılması lazım.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.